Türk bilim adamlarından çığır açacak çalışma! Tamirci hücrelerle menopozda hamilelik şansı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ve ekibi, 150 kadınla yaptıkları çalışmada PRP (Platelet Rich Plasma) ve egzozom tedavisini bir arada uygulayarak yüz hastadan 38’inde gebelik elde etti. Bu çalışma, erken menopozun 20’li yaşlara kadar indiği günümüzde kadınlara annelik şansı sunuyor.

Egzozom Nedir? Egzozomlar, hücreler arası iletişimi sağlayan ve içinde büyüme faktörleri, RNA ve DNA parçacıkları bulunan hücresel keseciklerdir. Bu kesecikler, hasarlı hücreleri tamir eder ve genetik bilgi alışverişi yapar. Egzozomlar, son yıllarda cilt gençleştirme ve yara iyileşmesi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Kadın doğum alanında ise yumurta gençleştirme tedavilerinde kullanılarak, PRP ile kombine edildiğinde başarı oranının arttığı görülmüştür.

Çalışmanın Sonuçları Prof. Dr. Tıraş ve ekibi, çalışmada kadınları üç gruba ayırdı:

Sadece PRP verilen grup

Sadece egzozom verilen grup

PRP+Egzozom verilen grup

PRP grubunda %26, egzozom grubunda %20 ve PRP+Egzozom grubunda %38 gebelik elde edildi. Bu sonuçlar, annelik şansı olmayan kadınlar için önemli bir başarıdır. Türkiye’de kadınların menopoza girme yaşı ortalama 43-44 iken, bu çalışmaların menopoza girme yaşını en az üç yıl uzatabileceği ve yakın gelecekte 50 yaşındaki kadınların da normal süreçte anne olabileceği belirtiliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Egzozom tedavisinde kullanılan malzemelerin kaynağına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tıraş, dış kaynaklı egzozomların yabancı DNA taşıma riski nedeniyle tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Tedavi için kullanılan egzozomların mutlaka hastanın kendi kanından veya idrarından elde edilmesi gerektiği ifade edildi.

Bu çığır açıcı çalışma, erken menopoz yaşayan kadınlar için umut verici bir gelişme olarak tıp literatürüne girecek ve kadın hastalıkları ve doğum alanındaki en prestijli kongrelerden biri olan ASRM Kongresi’nde sunulacak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir